Üyelik Başvuru Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

16 Ağustos 2013 Cuma

Kadın Sünnet Edilir mi?

kadına şiddet
Kadın Sünneti
Geleneksel işkence amaçlı edilir. Adını da töre, gelenek, ahlak, haya, namus gibi saçma sapan bir sıfatla taçlandırarak edilir. Küçücük, körpecik bedenleri; babaları, dedeleri sevsin diye, sapına kadar erkek - sapından başka yerinde erkeklik olmayan- olanlara para karşılığı sunulurken ses çıkaramasın diye edilir. 
Konuşmasın, düşündüklerini söylemekten korksun, aşık olamasın, sevmesin, umudu yok olsun, bir üreme makinesi haline dönüşsün, hissetmesin, zevk almasın diye olur.
Küçük Şilan'ın hikayesini okudum az önce. İlk başlarda yüzünde, gözlerinde ışıl ışıl bir mutluluk yanıyor Şilan'ın. Yaşayacağı acıdan bihaber. Annesinin kucağında çünkü, biliyor ya güvende.(!)
Şilan daha 7 yaşında öğreniyor hiç kimseye güvenmemesi gerektiğini. Ve çok yakında aklına gelecek, "inşallah benim kızım olmaz" diye. Belki de büyüdüğünde, o da kendi kucağında, kendi bebesini tutacak eli jiletli bir kadının önünde bacaklarını ayırarak.

Bunu Allah adına yaptıklarını söyleyenler var. Dünya nüfusunda yaşayan kadın erkek milyarlarca insandan en az yarısı sünnetsiz yaşıyor. Sünnet olmadıkları için ölen insan duymadım? Hoş işin en kaotik yanı ise, acaba Allah'ın yarattığı beğenilmiyor mu? Ya da hata yaptığı mı düşünülüyor da, kız erkek tüm çocukların cinsel organları kesiliyor bir parça? Seksten, cinsellikten neden bu kadar korkuluyor? Bunu başlatanlar cinsel hayatlarında başarısızdılar da, bunun öcünü almak için mi çıkardılar bu uydurma geleneği.?
Burnuna, göğüslerine, cildine estetik yaptırmak günah da, Allah'ın yarattığı penisi neden kesiyorsun?
Allah'ın onu fazla etle yaratmasının mutlak sebebi vardır. Acaba ortaya çıkaranların penisleri mi küçüktü? Aşağılandılar mı kadınlar tarafından? Neden kesiyoruz erkek çocukların pipisini? 
Her iki cinste sünnetin, ataerkilliğin yükselmesi ile ortaya çıkmıştır. Günümüzde sünnetin devam etmesinin sebebi de budur. Ataerkil düzenin sürmesi.
Tabi diğer bir görüş de, erkeklerde sünnetin sağlığa, özellikle cinsel sağlığa ve cinsel bölge temizliğinin gerekliliği için şart olduğu kanısında. Yine de bu konunun cevabını en iyi doktorların vereceği kanısındayım. Ya da kişinin bizzat kendisinin.
Her halükarda, çocuklar babalarının günahlarının bedelini öderler. Babalarının kararlarını yaşarlar. İsyan edenin, bu bana ait diyenin ödeyeceği bedel genel olarak kendini oluşturan sperm kaynakları tarafından hayatının sona erdirilmesidir.
"Ben neden kapanıyorum, tahrik olup nefsine sahip çıkamayacak kadar zavallıysan sen gözlerini kapat" diyemesinler diye daha küçücük yaşta adına gelenek denilmiş bir işkenceyle yaşamayla başlarlar. Adına ne kadar yaşamak denirse artık. 
İşte küçük Şilan'ın o anları...

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder